Οι συζητήσεις στο 17ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ

1014310_147811528744873_211051420_n
Μοιράσου το!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Παρασκευή 28 Ιουνίου, 7:30 μ.μ.

Ιθαγένεια – Ίσα δικαιώματα στους μετανάστες – Άσυλο στους πρόσφυγες

Ομιλητές/ριες:

Ø      Ιωάννα Κούρτοβικ, Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών

Ø      Solace Godwin, μέλος της Αntinazi Ζone – YRE

Ø      Κωστής Παπαϊωάννου, πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου

Ø      Okhawere Donald, πρόεδρος της Nιγηριανής κοινότητας Ελλάδας

Παρεμβάσεις: Αντώνης Καραβάς, γιατρός-συνδικαλιστής στο χώρο της υγείας και από  Generation 2

 

Εργασιακή επισφάλεια – Κατάργηση συλλογικών συμβάσεων- Πολιτικές επιστράτευσης. Ποια η απάντηση;

Ομιλητές/ριες:

Ø      Σίσσυ Πετράκου, Δίκτυο Επισφαλώς Εργαζομένων

Ø      Απόστολος Καψάλης, Εργατολόγος, Επιστημονικός συνεργάτης ΙΝΕ-ΓΣΕΕ

Ø      Χρήστος Κάτσικας, Εκπαιδευτικός

Ø      Ευαγγελία Κοντοδήμα, Εργαζόμενη σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα στην Εκπαίδευση

Ø      Αννέτα Καββαδία, συμβασιούχος δημοσιογράφος της ΕΡΤ

 

Καμία ανοχή στο σεξισμό και την ομοφοβία.

Ομιλήτριες:

Ø      Δήμητρα Σπανού, «Φύλο Συκής»,

Ø      Σοφία Ξυγκάκη, «Φεμινιστική Πρωτοβουλία»,

Ø      Εκπρόσωπος από Λεσβιακή Ομάδα Αθήνας, ΛΟΑ,

Ø      Μαρίνα Γαλανού, Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών.

 

Ενάντια στην εμπορευματοποίηση των κοινών αγαθών και του περιβάλλοντος

Ομιλητές/ριες:

Ø      Δήμητρα Σπαθαρίδου,  Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Ø      Μέλος του Συντονιστικού Αγώνα Κατοίκων Χαλκιδικής

Ø      Εκπρόσωπος από το «SOSTE το NΕΡΟ»

Ø      Άκης Παπασαράντης, Συντονιστική Επιτροπή του Φιλοπάππου

 

Σάββατο 29 Ιουνίου, 7:30 μ.μ.

 

Στρατόπεδα κράτησης και Ευρώπη Φρούριο: «Ξένιος Δίας», απελάσεις και εκδόσεις

Ομιλητές/ριες:

Ø      Νασίμ Λομανί, Δίκτυο Κοινωνικής Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών

Ø      Ελένη Σπαθανά, Ομάδα Δικηγόρων για τα Δικαιώματα των Προσφύγων και Μεταναστών

Ø      Κάστρο Ντακντούκ, Σύλλογος Ελεύθερων Σύρων

Ø      Κατερίνα Σέργη, Δικηγόρος, συντονίστρια του Δικτύου για τα Δικαιώματα Προσφύγων και Μεταναστών του Ελλ. Τμήματος της Διεθνούς Αμνηστίας

Ø       Μπουλέντ Αϊτούντζ, Πολιτικός πρόσφυγας από Τουρκία.

Παρεμβάσεις: Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά, Παμπειραικό Αντιφασιστικό Μέτωπο.

 

Ενάντια στην ανεργία και τις απολύσεις : αντίσταση και αυτοοργάνωση

Ομιλητές/ριες:

Ø      Πέτρος Λινάρδος – Ρυλμόν, Οικονομολόγος

Ø      Εκπρόσωπος από τη ΒΙΟΜΕ

Ø      Nτίνος Παλαιστίδης, Εκδόσεις Συναδέλφων, Αυτοδιαχειριζόμενη Κοινότητα του Βιβλίου

Ø      Εκπρόσωπος από το Σωματείο Εργαζομένων Ταχυδρομικών Ταχυμεταφορικών Επιχειρήσεων Αττικής (ΣΕΤΤΕΑ)

Ø      Αλεξάνδρα Χρηστακάκη, Συμβ. Δημοσιογράφος της ΕΡΤ

Παρέμβαση: Εφημερίδα των Συντακτών

 

Κρατική καταστολή – Βασανιστήρια – Ηλεκτρονική επιτήρηση και πανοπτικός έλεγχος.

Ομιλητές/ριες:

Ø      Εκπρόσωπος της Πρωτοβουλίας για τα Δικαιώματα των Κρατουμένων

Ø      Σοφία Βιδάλη, Εγκληματολόγος

Ø      Δημήτρης Κατσαρής, Δικηγόρος

Ø      Μάριος Λώλος, Φωτορεπόρτερ, πρόεδρος της Ένωσης Φωτορεπόρτερ Ελλάδας

Παρέμβαση: θύμα βασανιστηρίων

 

Τροχαία Εγκλήματα: «Παράπλευρες απώλειες» της δικτατορίας του αυτοκινήτου

Ομιλητές/ριες:

Ø      Γιώργος Κουβίδης, Γιατρός, Μέλος «SOS Τροχαία Εγκλήματα»,

Ø      Γιάννης Ρέντζος, Φυσικός – γεωγράφος, Δημοτικός σύμβουλος Δ. Πρέβεζας,

Ø      Τασία Χριστοδουλοπούλου, Δικηγόρος,

Ø      Φαίδων Καρυδάκης, Καθηγητής ΕΜΠ, Μέλος «SOS Τροχαία Εγκλήματα».

Παρεμβάσεις: Δημήτρης Τρίμης, δημοσιογράφος μελος ΔΣ ΕΣΗΕΑ, Νίκος Γιαννόπουλος, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

 

Κυριακή 30 Ιουνίου, 7:30 μ.μ.

 

Μετανάστες και πρόσφυγες στην Ελλάδα των μνημονίων, του ρατσισμού και της φασιστικής τρομοκρατίας: Από τη Μανωλάδα στο φιάσκο του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου.

Ομιλητές/ριες:

Ø      Νίκος Γανιάρης, Αριστερή Ενότητα Νομικής

Ø      Πέτρος Κωνσταντίνου, συντονιστής ΚΕΕΡΦΑ

Ø      Θανάσης Κούρκουλας, Κίνηση Απελάστε το Ρατσισμό

Ø      Ρεζά Γκολαμπί, πρόεδρος Συλλόγου Ενωμένων Αφγανών

Παρέμβαση: Εργάτης γης από τη Μανωλάδα και την Ένωση Μεταναστών Εργατών

Δομές και δίκτυα έμπρακτης κοινωνικής αλληλεγγύης: παίρνουμε τη ζωή μας στα χέρια μας

Ομιλητές/ριες:

Ø      Τόνια Κατερίνη «Αλληλεγγύη για Όλους»

Ø      Λένα Κουγέα, Κοινωνικό Ιατρείο στη Κάνιγγος

Ø      Μέλος της Ανοιχτής Συνέλευσης Περάματος

Ø      Χριστίνα Τσαμουρά, Δίκτυο Αλληλεγγύης Βύρωνα

 

Ποια αντίσταση στον εθνικισμό και το μιλιταρισμό

Ομιλητές/ριες:

Ø      Σίσσυ Βωβού, Αντιεθνικιστική Αντιμιλιταριστική Πρωτοβουλία

Ø      Μένιος Εξίογλου, Αρνητής Στράτευσης, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Ø      Σεραφείμ Σεφεριάδης, Καθηγητής Παντείου Παν/μίου

Ø      Εκπρόσωπος από την Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση

 

Ο αγώνας του τούρκικου λαού ενάντια στο νεοφιλελευθερισμό και τον κρατικό αυταρχισμό

Ομιλητές:

Ø      Γιάννης Αλμπάνης, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Ø      Bilge Seckin Cetinkaya, αντιπρόεδρος του ODP Κόμμα Ελευθερίας και Αλληλεγγύης

Ø      Φώτης Μπενλισόι, Μέλος της Αντικαπιταλιστικής Δράσης

Ø      Χουσεΐν Μπεμπρέκ, Τούρκος πολιτικός πρόσφυγας στην Ελλάδα

 

Επίσης την Κυριακή 30 Ιουνίου θα χαιρετίσει στη Κεντρική Σκηνή ο Νίκος Τσιμπήδας εκπρόσωπος εργαζομένων της ΕΡΑ και των πολυμέσων

Αντιφασιστικό χωριό

αντιφασιστικών πρωτοβουλιών, κινήσεων και συνελεύσεων

Συζητήσεις:
Παρασκευή 28/6:
Το σχολείο του αντιφασισμού: Μαθητές και εκπαιδευτικοί ενάντια στο φασισμό.
Σάββατο 29/6:
Ανοιχτή συνέλευση αντιφασιστικών επιτροπών Αθήνας-Πειραιά:

-Αποτίμηση δράσεων και προτάσεις συντονισμού και κοινής δράσης την επόμενη περίοδο σε παναττικό επίπεδο,

– Η πρόκληση της φασιστικής συνάντησης στη Καλαμάτα.
Κυριακή 30/6:
Η συμβολή της τέχνης και του διαδικτύου στον αντιφασιστικό αγώνα.
Αντίσταση-Αυτοοργάνωση-Αυτοάμυνα των μεταναστών ενάντια στη ρατσιστική και φασιστική βία – Κοινοί αγώνες ντόπιων και μεταναστών.

Προβολές:

«Το ολοκαύτωμα της μνήμης» του Στ. Κούλογλου (Παρασκευή)

«Ο Έλληνας της διπλανής πόρτας» (Σάββατο)

Θα υπάρξει έκθεση φωτογραφίας καθώς και δραστηριότητες για παιδιά.

 
Χώρος «mediaαπό τα κάτω»

Παρασκευή 28/6:
8:00μ.μ. «Επαγγελματική δημοσιογραφία – Media από τα κάτω»Συμμετέχουν: Εκπρόσωπος εργαζομένων της ΕΡΤ, Εκπρόσωπος της Ένωσης Φωτορεπόρτερ Ελλάδας, Εκπρόσωπος  της Εφημερίδας των Συντακτών, Radiobubble, OmniaTV. Συντονίζει: MindTheCam

9.30μ.μ. Εργαστήριο: Mobile reporting / Video Editing

από τους OmniaTV, Δρομογράφος, vmedia, MindTheCam

Σάββατο, 29/6
8μ.μ.
Συζήτηση:«Η είδηση υπό διωγμό»
Συμμετέχουν: μέλη του Athens Indymedia, ΕΝΤΑΣΗ FM, DLN

9.30μ.μ. Εργαστήριο: Ασφάλεια στο διαδίκτυο

από τους DLN, μέλη του Athens Indymedia

Κυριακή, 30/6
8.30μ.μ.
Εργαστήριο: Εργαλεία ανοιχτού λογισμικού για τη δημοσιογραφία των πολιτώναπό DLN

Μοιράσου το!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+